Farby strukturalne to interesujący sposób dekorowania ścian. Wzory uzyskane z ich użyciem, naśladujące beton czy kamień, ciągle fascynują i motywują projektantów i architektów. Przyjrzymy się, jak najlepiej zastosować farbę strukturalną, aby wprowadzić unikalny nastrój do wnętrza.
Farba strukturalna – dlaczego warto wybrać?
Farba strukturalna łączy kluczowe cechy zwykłych farb i tynków – jest prosta w aplikacji, podobnie jak tradycyjne farby ukrywa pęknięcia i nierówności ścian, nie potrzebuje idealnie gładkiego podłoża.

Ostateczny efekt zaskakująco przypomina wielowarstwową strukturę osiąganą za pomocą mieszanek tynkarskich. Dekoracja ścian może mieć różne wzory, odcienie i faktury.
Różnice między farbami strukturalnymi a tradycyjnymi
Tradycyjne farby wnętrzowe, tynki dekoracyjne i farby strukturalne różnią się ze względu na wypełniacze. Wypełniacze w zwykłych farbach są mocno rozcierane, co umożliwia gładkie rozprowadzenie na ścianach.
Farby strukturalne mają wypełniacze o drobnym ziarnie (ok. 0,2 mm) lub dodatki zwiększające lepkość, przez co są mało płynne, co pozwala na utworzenie struktury.
Tynki strukturalne posiadają większe ziarna wypełnienia (powyżej 1 mm), dlatego ich nakładanie jest bardziej złożone – stosuje się je za pomocą metalowej szpachli.
Odmiany farb strukturalnych
Do wyboru mamy strukturalne farby akrylowe, lateksowe i polioctanowinylowo-lateksowe. Zwykle dostępne są w postaci gęstej, gotowej do użycia masy. Można je również nabyć w formie proszku lub pasty, które należy połączyć z farbą akrylową.
Alternatywą są dwuskładnikowe zestawy – składające się z proszku i pasty, z których samodzielnie przyrządza się farbę. Dzięki składnikom farby strukturalne przepuszczają parę wodną, co umożliwia oddychanie ścianom i chroni je przed wilgocią.
Wyjątkiem są produkty polioctanowinylowo-lateksowe, które są jednak najbardziej trwałe. Tego rodzaju farby dobrze tolerują również mycie wodą z detergentami, co pozwala pokrywać nimi miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia.
Farby strukturalne – wzory i efekty
Ściana strukturalna, czyli powierzchnia pokryta farbą dekoracyjną (strukturalną) może doskonale naśladować inne materiały wykończeniowe, takie jak beton, różnorodne kamienie naturalne (od piaskowca przez trawertyn po marmur), tkaniny (dżins, aksamit, płótno), stiuki, deski.
Producenci proponują farby strukturalne o różnych kolorach i gęstościach. Po aplikacji tworzą subtelną, drobnoziarnistą fakturę, którą można kształtować na ścianie za pomocą dowolnego narzędzia, np. wałka, pacy, gąbki, szpachelki. Ostateczny efekt zależy więc nie tylko od rodzaju farby, ale również od metody jej nakładania i fakturowania, kreatywności i umiejętności wykonawcy.
Jak malować ściany farbą strukturalną? Instrukcja krok po kroku
- KROK 1: Przed malowaniem ściany farbą strukturalną, należy ją oczyścić z kurzu i odtłuścić (np. myjąc ją wodą z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń). Do dostania się w wyższe punkty ściany przyda nam się drabinka albo chociaż wysokie krzesło. Po wyschnięciu warto ją zagruntować preparatem dopasowanym do rodzaju farby strukturalnej (np. używając gruntu do farb akrylowych). Niewielkie ubytki i pęknięcia nie muszą być naprawiane. Farba strukturalna ma wystarczającą gęstość, aby je wypełnić i zakryć.
- KROK 2: Jeśli farba nie jest gotowa do użycia, przygotuj ją z komponentów zestawu zgodnie z instrukcjami producenta. Produkt należy dokładnie wymieszać i powtarzać tę czynność podczas malowania – fragmenty wypełniaczy nadające strukturę farbie mogą się zbijać w grudki lub osiadać na dnie pojemnika.
- KROK 3: Podczas malowania, przenoś małe ilości farby do kuwety malarskiej. Farbę nakładaj równomiernie za pomocą narzędzia dostosowanego do gęstości produktu. Jednorodną fakturę uzyskasz, nakładając farbę strukturalną jednym, pewnym pociągnięciem na całej długości malowanego fragmentu ściany (podziel ścianę na mniejsze części za pomocą taśmy malarskiej).
- KROK 4: Po pokryciu ściany farbą, zanim wyschnie, nadaj powierzchni wzory. W zależności od użytych narzędzi możesz stworzyć nieregularne przecierki, esy-floresy, linie lub regularne motywy za pomocą szablonów, wałków z fakturą lub stempli.
- KROK 5: Po upływie podanego na opakowaniu czasu schnięcia zabezpiecz powierzchnię bezbarwnym lakierem – jego rodzaj dobierz do oczekiwanego efektu, np. do imitacji betonu i tkanin pasuje matowy, do powierzchni imitujących kamień – z połyskiem.