Marzysz o posiadaniu własnej garderoby, lecz musisz ją współdzielić z resztą rodziny? Nie martw się, odpowiednio zaplanowana garderoba zaspokoi potrzeby wszystkich jej użytkowników. Kluczem do sukcesu jest starannie opracowany projekt garderoby. Jak go opracować?
Współczesne garderoby są tworzone na podstawie indywidualnych projektów, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania dla każdego z domowników. Mimo pozorów, takie rozwiązania nie są zarezerwowane wyłącznie dla właścicieli przestronnych domów. Zabudowy tego rodzaju są równie często realizowane w mieszkaniach, nawet o ograniczonym metrażu.

Jakie meble wybrać do garderoby? Jak zaplanować ilość i rozmieszczenie poszczególnych modułów? O tym przeczytasz poniżej.
Współczesna garderoba powinna dostosowana do potrzeb wszystkich członków rodziny. W obszernym domu znalezienie miejsca na tego rodzaju zabudowę nie sprawia większych trudności. W przypadku budynków wielorodzinnych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Jeśli garderoba ma być przeznaczona dla dwojga, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej w sypialni.
Warto rozważyć ten pomysł, nawet jeśli mieszkasz z dziećmi – w niektórych sytuacjach może okazać się on bardziej praktyczny niż pojedyncze szafy rozmieszczone w każdym z pokojów.
Współczesna garderoba to garderoba spersonalizowana
Nowoczesne garderoby dają możliwość decydowania nie tylko o ich wymiarach, ale także stylu i organizacji wnętrza. Pierwszym krokiem do stworzenia takiej garderoby jest wybór odpowiedniego miejsca oraz określenie przestrzeni, jaką można przeznaczyć na zabudowę.
Garderobę w pokoju można rozbudować aż pod sufit. Można ją również umieścić w jednym z kątów, jeśli uznasz, że taki układ najlepiej wpasowuje się w warunki wnętrza. Drzwi przesuwne są niezbędnym elementem, gdyż są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale również oszczędzają miejsce.
Najistotniejszym aspektem jest planowanie wnętrza garderoby. Meble, które wybierzesz, powinny nie tylko wypełniać wnętrze garderoby, ale przede wszystkim spełniać oczekiwania całej rodziny.
Niewielka garderoba w sypialni – jak ją urządzić?
Jeżeli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, a pragniesz stworzyć garderobę spełniającą Twoje oczekiwania, warto skonsultować się z doświadczoną osobą. Dostępne są również programy, które pomogą Ci zaprojektować aranżację garderoby. Mała garderoba wymaga większej staranności i dbałości o szczegóły. Ważne jest, aby dostosować ją tak, aby była nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna. Warto zastosować meble na wymiar, aby odpowiednio zagospodarować wnętrze garderoby. Wówczas jej rozmiar nie będzie problemem, a z łatwością uzyskasz pożądany efekt. Nie chcemy przecież, żeby stojący obok fotel wypoczynkowy rozkładany blokował drzwi do naszej szafy. Mała garderoba w sypialni również może być piękna!
Funkcjonalna garderoba: projekt zadowalający wszystkich domowników
W przypadku licznych rodzin najlepszym rozwiązaniem będzie projekt garderoby, który dzieli jej przestrzeń na sekcje dla poszczególnych użytkowników. Innymi słowy, poprzez odpowiedni dobór modułów można stworzyć sekcje dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Unikniesz w ten sposób sytuacji, gdy ubrania różnych członków rodziny będą się mieszać, co może prowadzić do chaosu, szczególnie podczas porannych przygotowań.
1. Męska sekcja garderoby
Każdy mężczyzna posiada kilka garniturów, koszul, spodni, które wymagają zawieszenia na wieszakach. Panowie, których zawód wymaga formalnego ubioru, będą potrzebowali większej powierzchni na wieszaki. Tylko w ten sposób zachowają swoje ubrania w idealnym stanie.
Jakie dodatkowe meble powinny się znaleźć w męskiej sekcji garderoby? Na koszulki i swetry można przeznaczyć niewielki pojemnik z kilkoma szufladami. W jednej z nich można przechowywać bieliznę i skarpetki.
Przydatna będzie również płytsza szuflada z przegródkami na paski i krawaty. Elegancki dżentelmen na pewno doceni porządek i wygodę płynącą z takiego rozwiązania.
W męskiej części bardzo funkcjonalnym pomysłem jest szuflada z szybą oraz wieszaki na spodnie. Szklana powierzchnia pozwoli na szybkie zorientowanie się w zawartości szuflady. Natomiast wysuwany wieszak ułatwi wybranie odpowiedniej pary spodni.
Przestrzeń nad szufladami można wykorzystać na drążek, na którym będą zawieszone marynarki i koszule. Taki układ sprawi, że każdy element garderoby będzie łatwo dostępny
2. Część garderoby dla kobiet
Stworzenie funkcjonalnego projektu garderoby dla kobiet to spore wyzwanie. W tej sekcji warto zainstalować kilka drążków, gdyż panie mają wiele żakietów, marynarek, koszul, sweterków i delikatnych bluzek, które wymagają starannego przechowywania, aby nie ulec zagnieceniu czy zniszczeniu. Jeden z drążków warto umieścić nieco wyżej, aby można było zawiesić na nim długie, wieczorowe suknie. Wraz z nimi można przechowywać także wierzchnią odzież, np. długie płaszcze, zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny.
Sukces aranżacji garderoby zależy nie tylko od dodatków, ale również od elementów wyposażenia szafy, takich jak różnorodne wieszaki na ubrania. Na wierzchnią odzież i marynarki przydatne będą pokrowce o różnych rozmiarach.
Projekt garderoby powinien uwzględniać ilość i rozmieszczenie drążków przeznaczonych dla kobiecej odzieży, dostosowując je do dostępnej przestrzeni. W większej garderobie można pozwolić sobie na większą swobodę. Zważywszy na konieczność pozostawienia miejsca na ubrania dzieci, mała garderoba będzie wymagała oszczędnych rozwiązań, np. montażu drążków w dwóch rzędach.
3. Część garderoby dla dzieci
Jeśli chodzi o dzieci – przestrzeń dla nich powinna być zlokalizowana na niższych półkach. Umożliwi to swobodny dostęp do ich ubrań, samodzielność i utrzymanie porządku we własnej części garderoby.
Najmłodsze dzieci raczej nie będą potrzebować wieszaków. Przydatne natomiast będą półki, które ułatwiają szybki przegląd zawartości. Szuflady sprawdzą się przy przechowywaniu bielizny oraz innych drobnych elementów garderoby
Aranżacja garderoby dopracowana w każdym szczególe
Co z butami, torebkami, odzieżą sezonową, kocami, ręcznikami i pościelą? Montowanie drążków pod samym sufitem jest praktyczne tylko wtedy, gdy projekt garderoby uwzględnia pantograf – specjalny drążek z uchwytem do wysokich szaf. Lepiej jest wykorzystać tę przestrzeń na półki i przechowywać na nich rzeczy rzadziej używane.
Jeśli chodzi o męskie obuwie, rozmieszczenie go nie powinno sprawić problemu. Zwykle mówimy o kilku parach butów, które można umieścić nawet w przestrzeni pod ubraniami wiszącymi na drążkach. Buty można ustawić luzem lub umieścić w specjalnych organizatorach. Podobnie wygląda sytuacja z obuwiem dziecięcym.
Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku kobiet (choć oczywiście to tylko stereotyp – nie zawsze odpowiadający rzeczywistości). Czy Twoja kolekcja butów wzrosła na przestrzeni lat? Jeśli garderoba jest przestronna, pozwól sobie na luksus w postaci półek na buty. To rozwiązanie umożliwi Ci podziwianie każdej pary.
Brakuje Ci wolnego miejsca?
Buty, których używasz często, zostaw w dolnych częściach zabudowy. Te na specjalne okazje przechowuj w pojemnikach na buty i umieść je na półkach w górnej części garderoby. Najbardziej praktyczne będą pojemniki z przezroczystego materiału, który pozwoli Ci zobaczyć zawartość bez otwierania wieka.