Zmiana koloru ubrań i tkanin nie jest nowością, choć z pewnością przez lata została nieco zapomniana. Przekształcanie tkanin może pomóc w odświeżeniu wyblakłej poszewki, ulubionej sukienki, czy pozwoli na uzyskanie kilku różnych odcieni z jednego kawałka materiału, który posiadamy.
Dawno niemodna technika przekształcania ubrań i tkanin w domowych warunkach zaczyna stopniowo odżywać. Istnieje wiele powodów dla tego zjawiska, dlatego stworzyliśmy dla was poradnik „zrób to sam” na temat zmiany koloru tkanin. Marzymy o modnych, sezonowych dodatkach do domu, ale ich regularna wymiana co kilka tygodni, np. w takich meblach jak fotele wypoczynkowe generuje znaczne koszty. Dzięki zmianie koloru tkanin w domu, możemy w łatwy sposób odświeżyć naszą garderobę lub uzyskać zupełnie nowy kolor dla domowych tekstyliów: obrusów, bieżników, podkładek pod talerze, zasłon czy poszewek na poduszki. Jak rozpocząć przygodę ze zmianą koloru tkanin? Przeczytaj nasz poradnik.

Jak zmieniać kolory tkanin: podstawowe zasady zmiany koloru tkanin w domu Przekształcanie tkanin i ubrań w domu ma swoje liczne korzyści, ale również ograniczenia. Kluczową zasadą jest fakt, że im bardziej naturalna jest tkanina, tym lepszy efekt uzyskamy podczas zmiany koloru. W ten sposób, najbardziej odpowiednimi tkaninami do przekształcania są len, bawełna, jedwab czy trykotaż.
Zmiana koloru może być również przeprowadzona na wiskozie, sylonie oraz tkaninach mieszanych (tzw. syntetykach do 50%). Im więcej sztucznych dodatków w tkaninie, tym końcowy efekt może być bardziej nieostry lub wręcz nieudany. Na szczęście – zgodnie z duchem stylu eko – najbardziej modne tekstylia wnętrz są wykonane z materiałów naturalnych.
Lniane bieżniki, zasłony, obrusy, jedwabne poszewki na poduszki czy nawet bawełniane koszulki (z których po zmianie koloru możemy coś uszyć) to najlepsze tkaniny do zmiany koloru w domu. Warto spróbować przekształcania kolorów na tkaninie, której strata w przypadku nieudanego eksperymentu nie będzie dla nas dużym problemem. Każdy materiał w różnym stopniu wchłania barwnik do tkanin, stąd wymaga indywidualnego potraktowania. Na tkaninach, na których szczególnie nam zależy, warto też dokonać wstępnej próby na wybranym, niewidocznym fragmencie.
Zmiana koloru ubrań i tkanin: kiedy przekształcać tkaniny?
Czy zdarzyło się Wam przypadkowo odbarwić lniane zasłony czy bawełnianą poszewkę, nieumyślnie susząc pranie na mocnym słońcu? A może posiadacie w domu nieco pożółkłe obrusy czy prześcieradła, które straciły swój wygląd? W takich sytuacjach zmiana koloru tkanin za pomocą barwników ma swoje uzasadnienie – odnawiamy wysokiej jakości tkaniny obrusów, zasłon i poszewek na poduszki, nadając im modne odcienie i ratujemy je przed zaniknięciem w głębi szaf i schowków.
Podstawową zasadą jest, aby tkaniny pożółkłe lub wypłowiałe zawsze farbować na kolor ciemniejszy niż pierwotny. Niebieskiej poszewki nigdy nie przefarbujemy na jaskrawy żółty, ale wypłowiały błękit na czekoladowy brąz – jak najbardziej. Ważne jest, aby tkanina przeznaczona do farbowania nie miała żadnych plam ani ekstremalnych odbarwień. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że tkanina uzyska nierównomierny kolor w miejscach z plamami. Materiał przeznaczony do farbowania należy więc wcześniej dokładnie wyprać i, o ile to możliwe, usunąć z tkaniny wszelkie niedoskonałości (np. za pomocą środka do usuwania plam). Im bardziej jednolita będzie tkanina przygotowana do farbowania, tym bardziej zadowalający będzie efekt zmiany koloru.
Jak zmieniać kolory tkanin: przygotowanie materiałów
Aby proces zmiany koloru tkanin w domu przebiegł sprawnie i bezbłędnie, warto wcześniej przygotować niezbędne akcesoria. Do zmiany koloru tkanin w domu będą potrzebne:
- duży emaliowany garnek,
- miska,
- metalowa łyżka do mieszania (lub emaliowana chochla),
- sól,
- barwnik do tkanin w proszku (dostępny w pasmanterii, cena: ok. 3 zł),
- tkanina do przekształcania,
- gorąca woda,
- gumowe rękawice.
Jak zmieniać kolory tkanin: instrukcja „zrób to sam”
Zwykle jedno opakowanie barwnika do tkanin (np. barwnik do tkanin ARGUS czy SUPER KOLOR) wystarcza do przefarbowania ok. 0,5 kg materiału. Aby jednak osiągnąć głęboki i intensywny kolor podczas przekształcania tkaniny, warto użyć całego opakowania nawet na mniejszą ilość materiału. Jeśli tkanina zawiera domieszkę elastanu lub innych syntetyków, zaleca się zwiększenie stężenia barwnika. Dobieramy też wielkość emaliowanego garnka do rozmiaru tkaniny – istotne jest, aby tkanina była całkowicie zanurzona w garnku i można było swobodnie mieszać materiał podczas przekształcania. Dzięki temu barwnik do tkanin będzie mógł równomiernie rozprowadzić się po całym kawałku. Jeśli materiał będzie wystawać poza krawędź garnka lub jego ilość uniemożliwi mieszanie – mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia, a uzyskany na końcu kolor będzie nierównomierny.
KROK 1 – zanurzamy materiał w barwniku do tkanin. Przygotowujemy barwnik do tkanin i materiał. Tkaninę przeznaczoną do zmiany koloru zanurzamy w misce na ok. 15-20 min w bardzo ciepłej wodzie. Tymczasem zagotowujemy w czajniku litr wody i wlewamy ją do emaliowanego garnka. Wsypujemy zawartość opakowania z barwnikiem do tkanin i energicznie mieszamy. Do rozpuszczonego w garnku barwnika dodajemy jeszcze 1-1,5 litra gorącej wody i po wymieszaniu, zanurzamy w roztworze tkaninę przeznaczoną do przekształcania. Garnek z tkaniną umieszczamy na kuchence i gotujemy na małym ogniu przez ok. 30 min, mieszając całość metalową łyżką co kilka minut. Przez cały ten czas materiał musi być całkowicie zanurzony w barwniku.
KROK 2 – dodajemy sól do przekształcania. Po upływie 30 minut do garnka z barwnikiem i tkaniną dodajemy garść soli na każdy litr wody (ok. 2-3 garści powinny wystarczyć). W trakcie dodawania soli materiał należy odsunąć łyżką na bok, aby sól rozpuszczała się w wodzie, a nie na tkaninie. Mieszamy energicznie. Po dodaniu soli zobaczymy, że woda zaczyna być coraz bardziej klarowna – sól powoduje, że pigment wnika głębiej w tkaninę. Jeśli nie dostrzegamy efektu, możemy zwiększyć dawkę soli. Barwnik do tkanin z solą gotujemy przez następne 30 minut, mieszając co jakiś czas.
KROK 3 – płukanie przefarbowanego materiału. Po upływie 30 minut zdejmujemy garnek z palnika i czekamy, aż całkowicie ostygnie. Następnie, zakładając gumowe rękawice (aby uniknąć zabarwienia skóry dłoni), wyjmujemy tkaninę i płuczemy ją nad wanną w zimnej wodzie 3-4 razy (lub więcej) – aż do całkowitego usunięcia nadmiaru barwnika do tkanin, soli i osiągnięcia klarownej wody w misce. Wieszamy materiał, aby wyschnął (nie suszymy go na słońcu!). Jeśli dokładnie wypłuczemy materiał, nie powinien on zabarwiać innych rzeczy podczas kolejnego prania. Gotowe!