Jakie rośliny domowe będą nieszkodliwe dla Twojego kota, a które mogą okazać się toksyczne? W tym artykule przedstawiamy, jakie rośliny bezpieczne dla kota wybrać oraz które z nich będą doskonałą ozdobą wnętrza.
Jeśli posiadasz kota, pewnie nie raz widziałeś, jak futrzany przyjaciel próbował ugryźć liście roślin, które są w jego zasięgu. To normalne zachowanie, ponieważ lśniące zielone liście przyciągają koty. Niestety, zwierzęta nie potrafią instynktownie rozpoznać, czy rośliny są dla nich szkodliwe.

Koty w ten sposób eksplorują nowe obszary, wspomagają swój układ trawienny lub próbują uzupełnić braki pewnych substancji w organizmie. To nie stanowi problemu, o ile w domu znajdują się rośliny doniczkowe nieszkodliwe dla kota. Takie rośliny rzeczywiście istnieją.
Niestety, niektóre popularne rośliny domowe mogą powodować u zwierząt alergie, a nawet silne zatrucia. Trzeba być bardzo ostrożnym, aby kot nie miał z nimi kontaktu, ponieważ może to zakończyć się dla niego tragicznie. Zwracaj więc uwagę – niektóre gatunki mogą być trujące dla kotów, a nawet stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.
Aby chronić kota przed niebezpieczeństwem, starannie dobieraj rośliny domowe. Unikaj kwiatów pokrytych chemikaliami (nabłyszczaczami czy środkami ochrony roślin) – ich spożycie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zamiast tego, wybieraj naturalne substancje, które nie są toksyczne. Odstawienie doniczek w trudno dostępne miejsca w domu jak chociażby okrągły stół rozkładany niestety nie rozwiąże problemu, ponieważ jak wiadomo, dla kotów nie ma czegoś takiego jak trudno dostępne miejsca.
Można odnieść wrażenie, że lista roślin niebezpiecznych dla kotów jest bardzo długa i że posiadanie kota w domu oznacza brak roślin. Na szczęście to nieprawda. Nie musisz całkowicie rezygnować z zieleni w swoim wnętrzu. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kwiatów bezpiecznych dla kotów – jest ich sporo.
Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota
Lista roślin doniczkowych nieszkodliwych dla naszych futrzanych towarzyszy obejmuje gatunki łatwe w uprawie i takie, które będą wyjątkową ozdobą wnętrza.
Rośliny domowe bezpieczne dla kota obejmują w dużej mierze egzotyczne palmy, takie jak palma koralowa, czyli chamedora wytworna, oraz palma areka. Te rośliny mogą osiągnąć nawet 1,5 m średnicy, więc warto zapewnić im odpowiednią przestrzeń.
Innym bezpiecznym i dekoracyjnym kwiatem jest fitonia. Dbaj o regularne podlewanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury otoczenia (minimum 16 stopni Celsjusza).
W małych mieszkaniach, na parapetach, możesz bez obaw umieścić begonię królewską oraz bambus. Te rośliny doniczkowe są nieszkodliwe dla kota, a w dekoracyjnych osłonkach stanowią interesującą ozdobę wnętrza.
Bezpieczne dla kota są również fiołki afrykańskie, które nie sprawiają problemów w uprawie. Podobnie jak peperomia o dwubarwnych liściach oraz maranta, która preferuje słabsze oświetlenie, co pozwala na umieszczenie jej w bardziej zacienionym miejscu wnętrza.
Innym ciekawym kwiatem o charakterystycznych liściach jest pilea, zwana też pieniążkiem. Doskonale zdobi wnętrze i nie szkodzi kotu.
Jeśli preferujesz pnącza, świetnie sprawdzą się bluszcze szwedzkie – to również kwiaty nieszkodliwe dla kota.
Koty uwielbiają przebywać wśród zieleni i często ukrywają się wśród liści. Nolina, araukaria czy dizygoteka będą dla nich atrakcyjne. Są to kwiaty bezpieczne dla kotów, a kontakt z nimi nie wywołuje reakcji alergicznych na skórze.
Inne kwiaty nieszkodliwe dla kota to:
- guzmania,
- zielistka,
- kamelia japońska,
- skrętnik,
- eszynantus,
- gloksynia,
- większość storczyków, np. phalaenopsis, cattleya, dendrobium.
Bezpieczna roślina doniczkowa dla kota to prawdziwy skarb, jeśli dbasz o zdrowie pupila, a jednocześnie kochasz rośliny i nie wyobrażasz sobie domu bez nich.
Rośliny balkonowe nieszkodliwe dla kota
Trudno wyobrazić sobie balkon bez roślin. Jakie kwiaty wybrać, jeśli w domu mieszka kot?
Kwiaty balkonowe nietrujące dla kotów obejmują wszystkie odmiany niecierpków. W donicach warto umieścić także kolorowe petunie, floksy, aksamitki czy bratki. Rośliny bezpieczne dla kota to również jednoroczne gazanie, cynie oraz chabry bławatki.
Rośliny balkonowe nieszkodliwe dla kota obejmują również zioła. Możesz spokojnie obserwować, jak twój kot obgryza ich liście. Co więcej, niektóre z nich mogą korzystnie wpłynąć na jego zdrowie, jak na przykład bazylia i koper ogrodowy.
Czy sukulenty i kaktusy są bezpieczne dla kota?
Istnieje kilka odmian sukulentów nieszkodliwych dla kotów, które są łatwe w uprawie i mają charakterystyczne, mięsiste liście. Należą do nich m.in. eonium, haworsja i eszeweria. Hoya kerri o liściach w kształcie serca to również kwiaty nietrujące dla kotów. Jeśli będziesz regularnie podlewać, przez lata będą pięknie wyglądać.
Jeśli jednak preferujesz rośliny z długimi kolcami, upewnij się, że umieszczasz je w miejscu niedostępnym dla kota, np. na wysoko zawieszonych półkach na ścianie. Połknięcie cierni lub kolca może prowadzić do skaleczenia przełyku.
Fragmenty rośliny mogą utknąć w gardle kota – w takim przypadku konieczne będzie ich mechaniczne usunięcie przez weterynarza. Lepiej więc unikać ryzyka.
Pamiętaj, że dla kota rośliny doniczkowe bezpieczne dla zdrowia mogą być równie atrakcyjne jak te toksyczne. Kot nie zatruje się, ale może zniszczyć roślinę. Dlatego lepiej trzymać je z dala. Podobnie rośliny ogrodowe nieszkodliwe dla kota nie powinny być w zasięgu jego pazurów.
Masz kota w domu? Unikaj tych roślin! Podgryzanie niektórych gatunków roślin domowych może być tragiczne dla kota. Przygotowaliśmy listę kwiatów, których należy unikać, jeśli w domu mieszka kot.
Jeśli zauważysz, że twój kot zachowuje się nietypowo po spożyciu liści jakiejś rośliny, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.
Toksykość roślin wynika z obecności w ich liściach i łodygach substancji takich jak glikozydy, szczawiany wapnia, żywice i saponiny. Są to związki chemiczne, które w przyrodzie mają funkcje obronne, chroniąc rośliny przed zjedzeniem.
Silnie toksyczne glikozydy występują w roślinach takich jak: oleandry, kliwia, aloes oraz cyklamen. Spożycie przez kota części tych roślin może prowadzić do biegunki, silnych wymiotów, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia. Saponiny są obecne w anturium, natomiast szczawiany, które powodują silne reakcje alergiczne i mogą uszkodzić nerki zwierzęcia, są składnikiem soków w monsterze, szeflerze, skrzydłokwiecie oraz dieffenbachii.
Warto również wiedzieć, że niektóre gatunki wytwarzają żywice, które drażnią układ pokarmowy i skórę kota. Należą do nich:
- ponisencje,
- kroton,
- fuksja,
- azalia.
Unikaj także takich powszechnie spotykanych kwiatów, jak:
- aglomena,
- alokazja,
- dracena,
- epiperum,
- fikus.